Tekorten aan medische hulpmiddelen vragen om een weerbare zorgketen

Zorgmedewerker helpt een patiënt
1 juni 2026
NIEUWS - Ziekenhuizen hebben steeds vaker te maken met dreigende tekorten aan medische hulpmiddelen. Dat blijkt uit recente berichtgeving van NOS Nieuwsuur. Ontdek in dit bericht hoe Mediq zorgt voor continuïteit van zorg, ook bij verstoringen.

De druk op internationale toeleveringsketens neemt toe. Dat komt door geopolitieke spanningen, schaarste aan grondstoffen en veranderende regelgeving. Toch betekent een tekort niet dat patiënten zonder zorg komen te zitten.

Medische hulpmiddelen spelen een belangrijke rol in de dagelijkse zorg. Van wondzorg en diabeteszorg tot operaties en diagnostiek: zonder de juiste medische hulpmiddelen kunnen zorgverleners hun werk niet doen. Daarom moet de discussie niet alleen gaan over voorraad, maar vooral over hoe weerbaar de hele zorgketen is (weerbaarheid).

Continuïteit van zorg staat voorop

Bij Mediq zien we dat de internationale keten voor medische hulpmiddelen onder druk staat. We zien op dit moment geen aanleiding voor patiënten om zich zorgen te maken.
  • Wanneer een product tijdelijk minder goed beschikbaar is, kijken onze specialisten direct naar passende alternatieven.
  • Samen met zorgverleners en zorginstellingen beoordelen we welke producten dezelfde functie kunnen vervullen, zodat behandelingen door kunnen gaan en de continuïteit van zorg behouden blijft.

Weerbaarheid vraagt meer dan extra voorraad

De discussie over tekorten gaat vaak over het aanleggen van grotere voorraden. Voor specifieke producten kan dat een belangrijk onderdeel van de oplossing zijn. Maar met honderdduizenden verschillende medische hulpmiddelen in de zorg is voorraad slechts één onderdeel van het antwoord.

Een weerbare zorgketen vraagt ook om:
  • Meerdere leveranciers voor kritische producten. Producten waar mensen niet zonder kunnen. 
  • Andere routes gebruiken als transport
  • Beter zicht krijgen op waar de zwakke plekken in de keten zitten;
  • Meer Europese productie;
  • Samenwerking tussen leveranciers, zorginstellingen en overheid;
  • Voorbereiding op verschillende crisisscenario’s; situaties waarin iets mis kan gaan. 

Bij Mediq investeren we actief in die weerbaarheid. Zo hebben we:

  • onze veiligheidsvoorraden de afgelopen jaren verhoogd tot gemiddeld meer dan een maand.
  • werken we met meerdere leveranciers en alternatieve producten, zodat zorgverleners en patiënten ook bij verstoringen kunnen blijven beschikken over de medische hulpmiddelen die zij nodig hebben.
  • investeren we in scenario-planning, alternatieve logistieke routes en samenwerking binnen de keten. Zo bereiden we ons voor op uiteenlopende crisissituaties: van geopolitieke verstoringen tot uitval van transport of productie.
  • is Mediq aangesloten bij landelijke initiatieven rondom zorgweerbaarheid. Zo zijn we in gesprek met het ministerie van VWS binnen Project IRIS. In dit project zorgen overheid en zorgorganisaties er samen voor dat er altijd genoeg medische producten beschikbaar zijn.

Minder afhankelijk van één regio of leverancier

De afgelopen jaren hebben laten zien hoe kwetsbaar internationale ketens kunnen zijn. Daarom werkt Mediq actief aan het spreiden van risico’s. Waar mogelijk kiezen we voor meerdere leveranciers en onderzoeken we alternatieven uit verschillende regio’s, waaronder Europa. Zo verkleinen we de afhankelijkheid van één producent, fabriek of land.

Veel afhankelijkheden worden pas zichtbaar wanneer er ergens in de keten iets misgaat. Juist daarom investeren we samen met ketenpartners in het delen van kennis en het voorbereiden op mogelijke verstoringen. Hoe eerder risico’s zichtbaar zijn, hoe sneller passende maatregelen kunnen worden genomen.

Jeroen de Lange, Supply Chain Director Benelux Mediq:

“De discussie gaat vaak over hoeveel voorraad er ligt. Maar echte weerbaarheid zit in de hele keten: samenwerken, risico’s spreiden, alternatieven organiseren en voorbereid zijn op verstoringen voordat ze ontstaan. Alleen zo kunnen we de continuïteit van zorg blijven garanderen.”

Zonder sterke keten geen zorg

De uitdagingen in de internationale medische hulpmiddelenketen zullen de komende jaren niet verdwijnen. Juist daarom is het belangrijk om verder te kijken dan alleen voorraadbeheer. Door samen te werken, risico’s te spreiden en voorbereid te zijn op verstoringen, bouwen we aan een zorgketen die ook onder druk blijft functioneren.

Lees ook over de situatie in het Midden-Oosten. In dit artikel bespreken we welke effecten we op dit moment zien, hoe we de leveringszekerheid borgen, welke maatregelen we nemen en wat de vooruitblik is bij aanhoudende instabiliteit.